ÜRÜNLER

Elektra CRM ve Operasyon Yönetimi Programı


Elektra CRM ve Operasyon Yönetimi Programı birbiri ile entegre çalışan üç ayrı modül'den oluşur.  
 
Elektra Çağrı Kayıt Yönetimi
Elektra CRM 
Elektra Teknik Servis ve Bakım Yönetimi

 
10002 Müşteri  Memnuniyeti Sistemi için gerekli tüm bilgi ve işlemleri içerir. Çağrıları kayıt altında tutarak, departmanlara otomatik yönlendirme yapar bu sayede işletme içerisinde maksimum koordinasyon sağlar. Müşteri anket ve değerlendirmelerini yorumlayarak iyileştirme süreçleri için gerekli verileri sağlar ve tanımlanan iyileştirme çalışmaları için süreçleri başlatır. 
Teknik Servis Yönetimi Modülü; cihazların bakım ve servis işlemlerinin eksiksiz yapılmasını sağlayarak işletmenizin çalışma sürekliliğine destek olur. İşletmenizde kullanılan malzemelerin takip altına alınması, stok kontrolü ve arıza maliyetlerinin  hesaplanmasını sağlar. Elektra Otel Otomasyonu ile tam entegre olarak çalışır. Örneğin ön bürodan check-out yapıldığı anda housekeeping departmanına oda temizliği için iş emri otomatik olarak gider.
Housekeeping departmanı oda temizleme işini tamamladığında önbüro isteminde oda temiz durumuna alınır.
 
Elektra Çağrı Kayıt Yönetim Sistemi


Müşteri ve departmanların bildirdiği çağrıların tüm süreçleri takip edilir. 10002 Müşteri Memnuniyeti şartlarına uygun olarak; çağrı kaynağı ve çağrı sahibi ile ilgili bilgiler kayıt altına alınabilir. Süresinde tamamlanmayan çağrılar için departman veya işletme müdürlerine uyarı mailleri gönderebilir.
 
Elektra CRM Sistemi


Müşteri anketleri  ve yorumlarını kayıt altına alınır, istediğinde anket istatistiklerine ulaşılabilir. Konukların başka web sitelerinde veya otelinizdeyken yaptığı yorumlar kayıt altına alınabilir. Yorum istatistikleri kolaylıkla raporlanabilir. Yorumlar veya anket değerlendirmeleri sonucunda çıkan olumsuz sonuçlara karşılık yapılacak iyileştirme çalışmaları için tanımlanan iş emirleri otomatik olarak oluşturulur.
Müşteri kimlik ve adres bilgileri ortak noktada toplanır. İstenirse bu bilgilere ek olarak başka bilgiler de eklenebilir. Misafirlerin otelde konakladığı tarihler arasına doğum günü denk gelirse otomatik olarak ilgili departmana iş emri gider. Acil Eylem Planı çerçevesinde 60 yaş üzeri misafirlerin ve engelli konukların afet anında ilk önce işletmeden çıkarılması için gereken bilgiler sistem üzerinde tutulur. 
 
Elektra Teknik Servis ve Cihaz Sistemi


Teknik Servis departmanının kontrolü altında olan cihazların bilgileri kayıt altına alınır. Cihazların üretim tarihleri, seri numaraları, teknik bilgileri, garanti ve servis bitiş tarihleri kontrol edilir. Periyodik bakımlar için iş emirleri oluşturulup Çağrı Kayıt Yönetimi tarafından  gerekli departman ve görevliye iletilir.

  • Cihazların resimleri, kullanım ve bakım talimatlarına ulaşılabilir.
  • Her cihaz arızasında kullanılan tüketim malzemesi ve değiştirilen parça işlemleri kontrol edilebilir.
  • Servis sözleşmesi yapılan firmalar tanımlanıp, onların da servis işlemleri kontrol altına alınabilir. Servis firmalarına servis tarihinden bir gün önce mail göndererek hatırlatma yapabilirsiniz.
  • Günlük enerji tüketim bilgilerini takip edebilirsiniz.

Mobil Uygulamalar
Tabletler ve akıllı telefonlar ile tam entegre çalışır. Tablet versiyonu ile çalışanlar odalarında bilgisayar başında olmadan onlara gelen çağrıları tabletlerinden görebilir. Çağrı durumlarını değiştirebilirler. Yeni çağrı oluşturabilirler. Akıllı telefon uygulamasını kullanarak çağrıların kullanıcıların cep telefonlarına mail ile gelmesi sağlanır. Çalışan maile sadece *4* cevabı vererek çağrıyı tamamladığını bildirebilir.
 

10

0

cups of coffee

MENÜ

Sosya Medya